Vatandaş İlişkileri Yönetimi

Kamuda hizmet kalitesinin artışına paralel olarak vatandaş memnuniyeti ile ilgili beklentiler de yükseldi. Artık kurulan hizmet masalarının yalnızca vatandaş taleplerinin alındığı bir nokta olarak kalması beklentileri karşılamıyor. Kurum ile vatandaş arasında kurulan ilişkinin yönetilmesi kalıcı memnuniyetin anahtarı.

Vatandaş İlişkileri Yönetimi anlayışımız ve çözümümüzle hizmet masalarından alınan talepleri ilgili birimlerdeki süreçleri ile birlikte uçtan uca dijitalleştiriyoruz. Süreçleri Mobil Uygulamalar ile destekliyoruz. Talep ile ilgili  yapılan keşif,onay ve uygulama süreçlerini mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirebilir. Her adım ile ilgili görseller, konum bilgilerini ekleyebilirsiniz.

Çek Gönder Mobil Uygulaması ile vatandaşlara uygulama marketlerinden indirdikleri uygulama ile taleplerini kuruma ulaştırma imkanı sunabilirsiniz. Vatandaşlara yeni bir iletişim kanalı açarak, vatandaş ile temas eden birimlerdeki yoğunluğu azaltabilir verimliliği arttırabilirsiniz.

Çek Gönder Mobil Uygulaması ile vatandaşlar taleplerini koordinat hassasiyetiyle konumlarını ekleyerek, görseller ekleyerek gönderebilirler. Bu talepler yönetici tarafından daha sağlıklı değerlendirilerek , daha hızlı sonuçlanırılabilir.

Tüm talepler ve taleplerin karşılanması için yapılan hizmetler mahalle, ilçe, il bazında raporlanabilir. TC Kimlik numarası ile talep sahibinin talebinin durumu sorgulanabilir.